טיפול רגשי באמצעות אומנות

מאת: סמדר ידגר, תרפיסטית בתנועה
 
מהו טיפול בהבעה ויצירה?
טיפול בהבעה ויצירה הוא טיפול רגשי באמצעות אומנות, טיפול שנועד לאפשר למטופל  לעבור שינויים רגשיים באמצעות כלים יצירתיים של אומנות, תנועה, דרמה, סיפור או מוסיקה.  העיסוק ביצירה במסגרת הטיפול מאפשר למטופל ערוץ ליצירת קשר עם העולם הפנימי וכלי להבעה עצמית. הביטוי העצמי באמצעות כלים יצירתיים מאפשר למטופל להתחבר לתכנים שלא העז לדבר עליהם או לא היו נגישים לו ולתת להם ביטוי מוחשי בחדר, לעיתים ללא שימוש במילים. בהמשך, תכנים אלו יעובדו באופן מילולי בסיוע של המטפל.
 
מאחר והיצירה היא שפתם הטבעית  של ילדים, טיפול בכלים אומנותיים מתאים ביותר לעבודה רגשית עם ילדים.  עבודה באמצעות הבעה ויצירה מסייעת מאד גם בעבודה עם מתבגרים. מתבגרים רבים מתקשים לתת אמון, לבטא באופן ישיר את הקשיים שלהם  ולחשוף את עצמם. טיפול רגשי באמצעות אומנות הוא טיפול בכלים יצירתיים המהווה עבורם ערוץ לביטוי עקיף,  לא מילולי, של התכנים איתם הם מתמודדים. זו הזדמנות לעיבוד התכנים ויצירת השינויים המתבקשים לשיפור איכות חייהם.

טיפול רגשי באמצעות אמנות הוא טיפול המשלב אומנויות ונועד לחזק את הביטחון העצמי ואת הדימוי העצמי, לעבד חוויות טראומטיות, לשקם דימוי גוף, להפחית רמות חרדה ומתח נפשי, לסייע בהתמודדות עם קשיים ותסכולים ולשפר יכולות בינאישיות וכישורים חברתיים. 

לקריאת חלק שני של מאמר זה: טיפול רגשי באמצעות הבעה ויצירה - תיאור מקרה

לפרטים נוספים ושיחת יעוץ חינם, צרו קשר בטלפון:
08-9400065

מכון שילת,
מושב בית עובד / נס ציונה.
דוא"ל:

shilat@shilat-home.co.il

בימים אלו נפתחות קבוצות חדשות לקידום כישורים חברתיים לילדים ובני נוער באמצעות משחקים ופעילויות חברתיות.

למאמר על התוכנית לחץ כאן 
מכון שילת, מושב בית עובד, רח' המייסדים.
טלפון: 08-9400065
דוא'ל: shilat@shilat-home.co.il