אבחון ילדים בספקטרום האוטיזם: קריטריונים עדכניים לאבחון

חוזר מנכ"ל משרד הבריאות בנושא אבחון ילדים בספקטרום האוטיזם מתאריך 10.11.2013, מגדיר קריטריונים עדכניים לאבחון ילדים בספקטרום האוטיסטי. העדכון בקריטריונים חל בעקבות השינויים שחלו בהגדרות הספקטרום האוטיסטי על פי ה- DSM V (ראה http://alut.org.il/?page_id=133).

כמו כן, העלייה בשכיחות האוטיזם לכדי  10 מכל 1,000 ילדים, בשל מודעות גבוהה יותר לנושא ולצורך באבחון, מצריכה קריטריונים עדכניים לאבחון אשר עשויים לקצר משמעותית זמני המתנה לתורים לאבחון ולייעל את תהליך האבחון וטיפול ואת שילוב ילדים אלה בקהילה.

חוזר מנכ"ל החדש בנושא זה מבוסס על המלצת המחלקה לאוטיזם בשירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות וכן על המלצת ועדת מומחים בין-משרדית, שהוקמה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור רוני גמזו.

בחוזר מנכ"ל החדש נקבע מי הם הרופאים המורשים לאבחון אוטיזם, וכן רשימת מומחים בתחומי מקצוע אחרים הנדרשים לבצע אבחונים במקביל. הרופאים הכשירים לאבחון זה הינם: פסיכיאטר ילדים, נויורולוג-מומחה בהתפתחות הילד ורופא ילדים התפתחותי, בעלי ניסיון של לפחות  שלש שנים בתחום זה ועבודה במכון הייחודי להתפתחות הילד.

במקביל לאבחון הרפואי נדרש לבצע אבחון פסיכולוגי. רשימת בעלי המקצוע המורשים לערוך אבחון פסיכולוגי עודכנה אף היא בחוזר החדש, והיא כוללת מעתה: פסיכולוג קליני מומחה שיש לו הכשרה מוכחת בתחום הקליני של הילד או פסיכולוג התפתחותי (או מתמחה או תחת הדרכה). פסיכולוג שיקומי או פסיכולוג חינוכי יכולים לאבחון בתנאי שיש להם הכשרה מוכחת בתחום אבחון האוטיזם.

לקריאת חוזר מנכ"ל המלא לחצו כאן:

לפרטים נוספים ושיחת יעוץ חינם, צרו קשר בטלפון:
08-9400065

מכון שילת,
מושב בית עובד / נס ציונה.
דוא"ל:

shilat@shilat-home.co.il

בימים אלו נפתחות קבוצות חדשות לקידום כישורים חברתיים לילדים ובני נוער באמצעות משחקים ופעילויות חברתיות.

למאמר על התוכנית לחץ כאן 
מכון שילת, מושב בית עובד, רח' המייסדים.
טלפון: 08-9400065
דוא'ל: shilat@shilat-home.co.il