אבחון הפרעת קשב וריכוז

 אבחון הפרעת קשב וריכוז (ADHD)
אבחון הפרעת קשב וריכוז: תאור מקרה

ניב (שם בדוי), תלמיד כיתה ח' בחטיבת ביניים בראשון לציון, הגיע לאבחון קשב וריכוז עקב הישגים נכשלים בלימודים, חוסר מוטיבציה, הפרעות בשיעורים וחוסר ריכוז. ניב הוא ילד נבון ומהיר תפיסה והישגיו הנמוכים בלימודים הוסברו על ידי הוריו כחוסר מוטיבציה להשקיע וללמוד. הוא לא אובחן בעבר, למרות שהתלונן בפני הוריו על קושי להתרכז ולמרות שהישגיו בבית הספר היסודי ובשנה הראשונה בחטיבת הביניים היו בינוניים. הוא ביקש מהוריו לפנות לאבחון עוד בהיותו בכיתה ז' אבל הם לא נענו לבקשתו כי חשו שעליו להתאמץ יותר ולא לבקש לעצמו "הקלות" במבחנים. בתחילת כיתה ח', ככל שכמויות החומר גברו, חלה נסיגה בהישגיו של ניב והחלו לעלות סימפטומים של קשיי קשב וריכוז בלמידה בבית ובשיעורים בבית הספר. מורתו דיווחה על קושי בארגון ותכנון לקראת השיעור, אי התמדה בהכנת שיעורי וכן חוסר ריכוז, מוסחות ופטפוט בשיעורים. ניב התלונן על  קושי בהבנה של טקסטים ארוכים בשל קושי בריכוז. ההורים ראו כי ניב מתקשה ללמוד למבחנים לפרקי זמן ארוכים וזקוק להפסקות מרובות. הוא גם נהג להכין את שיעורי הבית וללמוד למבחנים תוך שהוא מאזין למוסיקה באוזניות, מה שגרם לויכוחים עם הוריו שדרשו ממנו ללמוד באופן "נורמאלי", ללא האזנה למוסיקה.

בשיחה עם יועצת בית הספר הומלץ להורים לפנות לאבחון קשב וריכוז וההורים פנו אלינו, למכון שילת, לאבחון.
ממצאי מבדק הקשב והריכוז MOXO אכן הסבירו את התפקוד המתקשה של ניב בבית הספר והצביעו על כך שקיים קושי משמעותי בארבעה מתוך ארבעת המדדים השונים המתקשרים לקשב וריכוז: קשב, תזמון, היפראקטיביות ואימפולסיביות, כאשר בשלשת המדדים הראשונים נמצא קושי בדרגת חומרה גבוהה ביותר (דרגה 4 מתוך 4 דרגות חומרה) ובאחרון נמצא קושי בדרגת חומרה נמוכה (1 מתוך 4).
בשיחת המשוב הביעו ההורים מצד אחד צער על שלא היו קשובים למצוקתו ולבקשתו של ניב לפנות לאבחון, כי חשו שאולי אינו מתאמץ מספיק ומבקש לעצמו "הקלות", בעוד שקשייו היו אמיתיים. מצד שני חשו ההורים הקלה על כך שנמצא מקור הקשיים הלימודיים וההתנהגותיים של בנם.
מעניין לציין כי תוצאות מבדק הקשב והריכוז  MOXOסייעו לא רק בהבנה של מקור הקושי אלא גם הצביעו על כיוונים הקשורים לסגנון הלמידה המועדף על ניב: בשיחת המשוב שאלו ההורים אם ניתן להסביר בעזרת מבדק הקשב והריכוז כיצד ניב מסוגל ללמוד תוך האזנה למוסיקה באוזניות. כשהראיתי להם את גרף הביצוע של המבחן, הם נוכחו לדעת כי במדד הקשב לניב רגישות למסיחים חזותיים ותפקודו יורד כאשר מופיעים מסיחים כאלה, ולעומת זאת, רמת הקשב שלו משתפרת כאשר מופיעים מסיחים שמיעתיים. הסברתי להורים כי האמונה שעל מנת להתרכז יש ללמוד בשום שישנם תלמידים רבים, בייחוד כאלה הסובלים מהפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות, הזקוקים ללמידה  תוך כדי האזנה למוסיקה, תנועה, ועוד. סגנון למידה אקטיבי זה מתאים להם יותר, מעורר את מערכת החושים והקליטה שלהם ובכך מסייע להם להתרכז ולהתנתק מהפרעות המתרחשות בחוץ או בתוך מחשבתם וכך מאפשר להם לקלוט מידע באופן מיטבי.  

בעיות קשב וריכוז בבית הספר - מצגת לאנשי מקצוע


לפרטים נוספים ושיחת יעוץ חינם, צרו קשר בטלפון:
08-9400065

מכון שילת,
מושב בית עובד / נס ציונה.
דוא"ל:

shilat@shilat-home.co.il

בימים אלו נפתחות קבוצות חדשות לקידום כישורים חברתיים לילדים ובני נוער באמצעות משחקים ופעילויות חברתיות.

למאמר על התוכנית לחץ כאן 
מכון שילת, מושב בית עובד, רח' המייסדים.
טלפון: 08-9400065
דוא'ל: shilat@shilat-home.co.il