אבחון דידקטי

אבחון לקויות למידה - אבחון דידקטי

אבחון דידקטי מיועד לתלמידי בית ספר יסודי, חטיבה ותיכון. מטרתו לאתר ולזהות ליקויי למידה במיומנויות היסוד של הלמידה: קריאה, כתיבה, חשבון ושפה זרה. האבחון הדידקטי נערך במכון שילב על ידי מאבחנות דידקטיות מוסמכות ומנוסות שהינן מורות מומחית באבחון קשיי למידה ספציפיים ובהוראת אסטרטגיות למידה בעברית ובעלות התמחות ספציפית בחשבון או אנגלית.

מתי מומלץ לפנות לאבחון דידקטי?

כאשר קיימים קשיים משמעותיים בתפקודו הלימודי של התלמיד בקריאה, כתיבה, חשבון או אנגלית; כאשר הישגיו נמוכים משמעותית ביחס לבני כיתתו או יחסית לעצמו; כאשר על אף הוראה פרטנית וסיוע, קיים פער הולך וגדל בין רמתו לעומת רמת בני גילו – במקרים אלה נדרשת הפניה לאבחון דידקטי.

מומלץ לפנות לאבחון דידקטי כאשר אין שאלה לגבי יכולת ההבנה או האינטליגנציה של הילד; כאשר על סמך היכרות ממושכת עמו ועם תפקודו, ניתן לשער כי הכישלון בלמידה הוא על רקע ליקויי למידה ראשוניים, ולא עקב קשיים סביבתיים, חושיים או רגשיים-התנהגותיים.

מהו אבחון דידקטי?

אבחון דידקטי  מאתר ומזהה את קשיי וכישורי הלמידה של התלמיד; מאפיין מיומנויות למידה בסיסיות  של קריאה, כתיבה, הבעה בעל פה ובכתב וחשבון; בודק את המנגנונים הקוגניטיביים העומדים בבסיס הלמידה,  כלומר תהליכי הרכישה, העיבוד והיישום של  הידע הנלמד. תהליכים קוגניטיביים אלה, הנבדקים במסגרת האבחון הדידקטי, כוללים: עיבוד מידע שפתי בדיבור ובכתיבה, תהליכי תפיסה וזיכרון חזותי או שמיעתי, תהליכים גרפו מוטוריים, תפקודים ניהוליים  כגון תכנון, וויסות, התארגנות, פתרון בעיות, קליטה ועיבוד מידע בזיכרון.

האבחון הדידקטי גם מזהה מהן אסטרטגיות הלמידה המועדפות על התלמיד והיעילות ביותר עבורו  והוא משמש בסיס לבניית תכנית הוראה ולמידה לתלמיד.

בתום התהליך מתקיימת פגישת משוב, בה מוסברים הממצאים, ניתן מענה לשאלות ונמסר דו"ח חתום.   

האבחון הדידקטי הינו אבחון המשמש כבסיס לכל בדיקה של תחומי הלמידה. קיימת אפשרות להרחבת האבחון ועריכה של אבחון דידקטי באנגלית או בחשבון.

אבחון דידקטי באנגלית, בודק את כל מיומנויות השפה – פענוח מילים, דיוק ואוטומטיות בקריאה, הבנת הנקרא, איות, כתיבה, הבעה בכתבה, אוצר מילים, ידע תחבירי ודקדוקי, הבנת הנשמע והבעה בע"פ, בהתאם למצופה בכל קבוצת גיל.

אבחון דידקטי בחשבון, מתמקד, בנוסף לבדיקות היכולות הקוגניטיביות והקשיים העומדים בבסיס הלמידה, ביכולות החשיבה המתמטית, רמת הידע ביסודות המתמטיקה, ביצוע חישובים והבנת מרחבית, בהתאם לנדרש בכל קבוצת גיל.


לשיחת יעוץ וקבלת פרטים נוספים, מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 08-9400065לפרטים נוספים ושיחת יעוץ חינם, צרו קשר בטלפון:
08-9400065

מכון שילת,
מושב בית עובד / נס ציונה.
דוא"ל:

shilat@shilat-home.co.il

בימים אלו נפתחות קבוצות חדשות לקידום כישורים חברתיים לילדים ובני נוער באמצעות משחקים ופעילויות חברתיות.

למאמר על התוכנית לחץ כאן 
מכון שילת, מושב בית עובד, רח' המייסדים.
טלפון: 08-9400065
דוא'ל: shilat@shilat-home.co.il